Demostrovat je potřeba, je ale také potřeba promyslet, co dál

20190611_181553Hnutí „Milion chvilek pro demokracii“ v posledních dnech a měsících koordinuje po celé republice demonstrace proti premiérovi Babišovi – to asi každý zaregistroval.

I já si myslím, že řídit naši zemi nemůže bývalý agent STB podezřelý a obviněný z dotačních podvodů, který si z politiky dělá soukromé podnikání. I já myslím, že domokracii je třeba bránit a na demonstracích ukázat, že nám to není jedno.

Jsem ale přesvědčen o tom, že je potřeba mít vymyšleno, co bude dál. Drtivá většina voličů Andeje Babiše totiž ví, co je zač a jak se chová. A nevadí jim to, dokonce jim to často imponuje… Pouhý program „antibabiš“ proto nemůže fungovat. Nevěřím tomu, že by s premiérem hlas lidu – jakkoli silný – pohnul. Ale i kdybych se mýlil a premiér by rezignoval, co bude dál?

Nejsem prognositk, ale… Na podzim by mohly být předčasné volby, ve kerých by Andrej Babiš získal opět více než 20% a jeho kamarád, prezident Miloš Zeman by ho opět pověřil sestavením vlády a premiérem. To může změnit jen jedna věc. A tou je, podle mého názoru jen silný lídr s pozitvním programem, který přesvědčí voliče – v ideálním případě sjednocená pravice. Moc rád bych se pletl, ale takového lídra, který by sjednocenou pravici vedl do voleb, v současní době nevidím.

Ano, demonstrujme, projevujme svoji nespokojenost. Zároveň ale mluvme s lidmi, přesvědčujme, hledejme lídra… Je to na nás. Musíme si to odpracovat.