Facebook – dobrý sluha, ale zlý pán

Facebook je bezpochyby fenoménem dnešní doby. Nakonec i film The Social Network o jeho zakladateli nominovaný na Oscara je toho důkazem. Umíme ho však správně používat? Na Facebooku je úplně vše a bohužel ho dnešní mládež (a stále častěji i děti) považují za zcela bezpečné prostředí. Bohužel. Bohužel proto, že si tam o celé řadě z nich můžete přečíst snad úplně všechno.Většina dnešních „puberťáci“ si naprosto vše, včetně těch nejniternějších pocitů. Jak moc je to psáno vážně a jako moc je to póza? Z poměrně nedávné doby je znám případ, že uživatel Facebooku popsal na svoji „zeď“ svoje pocity a záměr se zabít. Stovky jeho facebookových „přátel“ jeho příspěvek komentovali, ale nikoho ani nenapadlo, aby mu pomohl. Že to špatně dopadlo snad ani není potřeba dodávat.

Je to realita? Může se tohle stát? Jistě že ano. I já mám ve svém okolí celou řadu lidí, kteří na Facebooku tráví větší část dne a mají ve svých „přátelích“ lidi, které v životě neviděli. Vytrácí se tolik důležitý osobní kontakt a osobní setkávání. Pro člověka sociální interakce přirozená a zcela nenahraditelná. Sebelepší sociální síť ho nemůže nahradit. A netýká se to jen vztahů mezi lidmi. Není lepší pěstovat kytku za oknem a starat se o opravdového křečka, psa nebo papouška, než hrát nějakou hru na síti? Myslím, že odpověď znáte.

I já jsem před časem „podlehl“ a mám na Facebooku svůj profil. Rozhodně se na něm ale nedočtete, co jsem měl k obědu, že jdu spát, vstávám a podobné věci. Naučil jsem ho využívat ke svému prospěchu. Dobře přemýšlím, koho si přidám do přátel – jen lidi, které opravdu osobně znám, nekomentuji každou blbost, kterou si tam přečtu, potvrzuji účast jen na akcích, kam mám opravdu v úmyslu jít, zveřejňuji jen takové fotky, které nemohou nikoho poškodit, píšu svoje názory… Zkrátka jsem se Facebook naučil využívat ke svému prospěchu – mám z něj sluhu, ale rozhodně se nestal mým pánem.

Záleží na vás. K využívání Facebooku vás nikdo nenutí. U dětí je to jiné – často je nutí jejich vrstevníci. No a na vás – na rodičích – je, abyste měli aktivity svých dětí na Facebooku „pod kontrolou“.

Facebook může být dobrým sluhou,a le zároveň se velmi rychle může být zlým pánem. Stejně jako televize se dá vypnout, když je tam pořad, který nechceme sledovat. Mysleme na to…

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *