Je Praha ještě v Česku?

Víkend jsem prožil v Praze na finále FED CUPu. Atmosféra byla úžasná a byla dovršena úspěchem. O tom se ale psalo a mluvilo už dost a dost. Zajímavé byly bezpečnostní kontroly při vstupu do O2 Arény. Stručný návod – chcete něco nelegálního pronést dovnitř? Jděte nejdřív půl hodiny před zahájením programu. Kontrolou procházejí davy a nikdo nechce zdržovat.

Když jdete dřív, moc lidí ještě dovnitř nechce, a tak je kontrola velmi důkladná – až tak, že vás nevpustí se naprosto stejnými věcmi jako den před tím. O tom ale zase někdy příště.

Tenis se pochopitelně nehrál celé dva dny a tak jsme využili pobytu v Praze k návštěvám muzeí, památek, restaurací… Že je Praha plná cizinců, je celkem jasné takovému Českému patriotovi, jak jsem já. Když jsem otevřel dveře do infocentra a slečna na mě spustila anglicky, tak jsem to chápal. Když paní prodávající vstupenky v Betlémské kapli pozdravila anglicky, přišlo mi to – na tomto pro Čechy tak významném místě – trochu zvláštní. No, a když jsme si sedli do trochu lepší restaurace a číšník spustil anglicky, už mně to opravdu vadilo. Když pochopil, že s námi může mluvit česky, bylo všechno v pořádku do chvíle, než přišel jiný číšník s účtem a celkovou cenu mi opět oznámil v angličtině…

Chci toho tolik, když chci, aby se mnou, v našem hlavním městě, mluvili lidi Česky? Je mi jasné, že v restauraci na Staroměstském náměstí asi moc na Čecha nenarazíte. Pochopil bych to ve stáncích s kýčovitými suvenýry pro cizince… Pochopil bych kde co, ale ptám se, kde je naše hrdost?

Nedávno jsem byl v Paříži. Každý Francouz začal mluvit nejdříve svou rodnou řečí a teprve potom přešel na angličtinu – a bylo lhostejné, jestli se jednalo o prodejce suvenýrů, prodavačku vstupenek, nebo cizince ve stánku s občerstvením.

Jsem asi zvláštní, ale nemyslím si, že by informační centra nebo hospody v Praze přišly o zákazníky, kdyby jejich personál mluvil nejdříve česky a svoje jazykové schopnosti využíval jen u cizinců. Trocha České hrdosti by nám neuškodila…

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *