Pravidelnost je základ volnočasové výchovy

(vyšlo v Deníku v září 2014)

Často slýcháváme názor, že dnešní děti a mladí lidé jsou úplně jiné než předchozí generace. Že se nezajímají o dění kolem sebe, volný čas tráví většinou u počítače na sociálních sítích, neumí se bavit s kamarády… Ale je to skutečně tak? Zeptali jsme se Jana Burdy, který je předsedou Rady dětí a mládeže kraje Vysočina a zároveň dlouholetým vedoucím dětského oddílu a předsedou třebíčského Centra volného času Hrubínka.

n_pravidelnostJsou dnešní děti jiné než rodiče a prarodiče v jejich věku?
To si vůbec nemyslím. Jsem přesvědčen o tom, že mají naprosto stejné potřeby a tužby jako děti a mládež před deseti, patnácti nebo dvaceti lety. Děti pořád vytvářejí party, mají své neformální vůdce, své oblíbence i neoblíbence. Stále mají stejné vzorce chování. Pořád se najdou děti „problémové“ a děti “v pohodě“.

V čem je tedy rozdíl?
Vidím dva podstatné rozdíly. Jedním rozdílem jsou technologie a jejich dostupnost. Co se dříve řešilo tajnými psaníčky a vyprávěním, je dnes na internetových sociálních sítích v podstatě on-line. Ponižující video natočené na mobil může být na internetu během několika vteřin, kdežto ručně psaný posměšný dopis se po škole šířil podstatně déle. Důsledky jsou ale vlastně stejné.
Druhý problém vidím v přístupu školy a rodičů a v jejich spolupráci. Když jsem udělal ve škole nějaký průšvih, nezůstalo to bez povšimnutí. Poznámka nebo výchovný pohlavek od učitele měl dohru v podobě dalšího „výprasku“ i doma. Rozhodně si rodiče nestěžovali ve škole na přílišnou přísnost učitelů. Myslím, že děti jsou stále stejné, jen využívají možností, kterých se jim dostává. A dopřáváme jim je především my dospělí.

A co se s tím dá dělat?
Myslím, že je nutné, aby výchova v rodině, ve škole a ve volném čase šla ruku v ruce. Jakmile je jeden z těchto důležitých pilířů zanedbáván, může se stát, že výchova nebude fungovat. Základem je proto fungující rodina, kvalitní pedagogové a jejich vzájemná spolupráce, no a v neposlední řadě kvalitně strávený volný čas.
Teď, začátkem září, je právě ten čas, kdy se děti i jejich rodiče rozhodují, jak naplnit volný čas.

Máte nějaká doporučení?
Výběr volnočasových aktivit a vůbec rozhodování o tom „co s volným časem“ je důležitou součástí života dětí. Volný čas by měl rozvíjet talent ale i všestrannost. Zároveň hraje důležitou roli v rozvoji dětí vzhledem k práci v kolektivu, utváření vztahů mezi lidmi atd. Takového výchovného působení lze ve volném čase dosáhnout jen pravidelností.
Na Vysočině pracuje celá řada oddílů, klubů a organizací. Poskytují pravidelnou zájmovou činnost a v jejích řadách narazíte na množství zkušených vedoucích, kteří věnují dětem často veškerý svůj volný čas bez nároku na jakoukoli odměnu.
Dnešní doba je natolik uspěchaná, že výsledky takové pravidelné výchovy se často jeví jako nezajímavé. Projeví se totiž až za několik let. Jistě, některé věci umíme v oddílech naučit své svěřence téměř hned, ale morální hodnoty a vztah ke světu a sobě navzájem se nadá naučit za týden. Měl by to ale být pro rodiče ten správný signál.
Chcete, aby vaše děti aktivně a hlavně kvalitně trávili svůj volný čas? Přihlaste je do nějakého oddílu nebo kroužku – po letech poznáte, že to byl správný krok.

Jak se ale v nabídce organizací orientovat? Jak vybrat to správnou organizaci?
Zase tak složité to není. Nejlepší je pochopitelně vybrat nějakou organizaci, na kterou si rodiče najdou kladné reference třeba u známých. Pokud do kroužku či oddílu chodí kamarád nebo kamarádka dítěte, je to pochopitelně také pozitivum. Dále bych se zajímal o to, jaké zkušenosti mají vedoucí a zda mají za sebou nějaké vzdělávání v oblasti práce s dětmi. Za důležité považuji také to, ze je součástí celoroční činnosti nějaký letní tábor. Ten u dobrých organizací bývá vyvrcholením celoroční činnosti.

Dá se někde najít přehled všech takových organizací?
Nevím o tom, že by kde existoval ucelený přehled všech organizací. Nicméně Rada dětí a mládeže kraje Vysočina realizuje projekt „Volný čas není nuda“. V rámci něj vznikla – mimo jiné – webová stránka na adrese www.volnycas-vysocina.cz, kde se dá najít základní přehled takových organizací.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *