Program „Mládež kraji“ ukazuje, že to s naší společností není zlé

Logo - Mládež kraji - colour - vysočinaVždycky když vidím, že existují lidé, kteří dělají dobrovolně a zdarma něco pro druhé, naplňuje mě to přesvědčením, že to s naší společností není až tak špatné. A při tom stačí tak málo – jen občas zvednout oči od sociálních sítí a rozhlédnout se.

Přesně takový je program Mládež kraji, který na Vysočině realizujeme již pátým rokem, podobně jako je realizován v Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Je určen neformálním skupinám mladých lidí od 15 do 26 let, které chtějí něco změnit ve svém okolí, v místě, kde žijí. Na Vysočině letos proběhne více než dvacítka projektů, které mladí lidé nejen vymyslí, ale i kompletně naplánují, zrealizují a vyúčtují.

Poměrně čerstvě máme za sebou víkendové setkání realizátorů, během kterého svoje projekty tvoří, učí se projektové logice, práci v týmu i hospodaření s penězi. Následně je čekají obhajoby projektů před komisemi a pak už realizace.

Atmosféra na víkendu, kde se sejde třicítka mladých motivovaných lidí se dá jen těžko popsat. Sbírka úžasných nápadů, se kterými v pátek přijedou se během víkendu postupně mění na konkrétní projekty. Finanční prostředky – na jeden projekt mohou realizátoři získat až 30.000,- korun – jsou vlastně takovou třešničkou na dortu. Mládež kraji totiž není „obyčejný“ grantový program, kde komise posoudí projekty z papírových žádostí. Je to ucelený systém vzdělávání a výměny zkušeností, který mladé lidi dále motivuje a posunuje k dalším aktivitám.

Často slyšíme a čteme, že mládež dnes už nic nezajímá, že jen sedí u počítačů a myslí jen na sebe. Víkendové setkání Mládež kraji, a vlastně i celý program, mě vždycky přesvědčí, že je stále dost mladých lidí, které zajímá svět kolem. Kteří jsou ochotni přemýšlet, co by mohli změnit a hlavně – kteří se zvednou a jdou ty změny realizovat. A to je skvělé.

Na Vysočině program Mládež kraji finančně podporují Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Kraj Vysočina a města Havlíčkův Brod, Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou.

Více informací o programu Mládež kraji najdete na webu www.mladezkraji.cz nebo na facebookové stránce Mládež kraji – Vysočina.