Řád dětského úsměvu

Sportovec kraje Vysočina, Sportovec roku, Fotbalista roku, Právník roku, Sympaťák roku, Manažer roku, Vinař roku, Dívka roku, Podnikatel roku…. Kolik takových anket by se dalo ještě vyjmenovat?  Jistě spousta. Ani jedna mediálně propagovaná anketa však ve větší míře neoceňuje lidi, kteří dobrovolně pracují s dětmi a mládeží.

Je pravda, že existují ankety jako Křesadlo nebo Dobrovolník roku. Jsou to však ankety určené spíše dobrovolníkům, kteří pracují v sociálních službách. Dobrovolníci, kteří pracují s dětmi a mládeží zůstávají bohužel většinou stranou. A přitom, jsou to lidé, kteří často věnují veškerý volný čas službě pro druhé. Bohužel jejich činnost často považujeme za samozřejmou, i když to tak vůbec není. Tihle lidé, jsou tak trochu jiní. Většina z nich netouží po veřejných uznáních a jejich práce není zajímavá pro velké sponzory a objektivy kamer. Přesto je to práce, která je náročná a zaslouží si maximální možné uznání.

Tihle lidé si ve své skromnosti projevují uznání sami mezi sebou. Nejsou u toho kamery, novináři ani velká pódia – většinou jen táborový oheň a patra kamarádů. Tohle ocenění, které se jmenuje Březový lístek má však asi nejdelší tradici ze všemožných anket a ocenění. Uděluje se totiž nepřetržitě od šedesátých let minulého století a odznakem v jedné ze dvanácti barev se může chlubit více než 5000 lidí po celé republice.

I tak by dobrovolní vedoucí zasloužili více pozornosti. Kolik dětí vyrostlo v klubech a oddílech nejrůznějších organizací? Kolik hodin jim jejich vedoucí věnují? Pokud by prezident republiky uděloval vedle Řádu Bílého lva i Řád dětského úsměvu, tak by si ho zasloužili – skoro všichni.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *