Svátek planety se blíží…

Ekologický, environmentální, ekologická stopa, udržitelný rozvoj, globální oteplování… To všechno – a mnohá další – jsou slova, která se v posledních letech stále častěji dostávají na televizní obrazovky a do úst politiků i pedagogů. V dubnu vždycky frekvence těchto slov vzroste s tím, jak se blíží Den Země – svátek naší planety.

Jak to vlastně je s tou ekologií a s tím jak ji vnímají ochranu přírody „normální“ lidé? A co proto můžeme udělat my – kteří pracujeme děti ve volném čase? Myslím, že to zase tak složité není, ale s dnešní mladou generací je potřeba začít od začátku a hlavně nenásilně. Nevím, jak moc se dají ve svém chování předělávat dospělí. Vím ale, že u dětí se dá řada věcí hravou formou dobře vysvětlit a že je potřeba úctu k přírodě dětem vštěpovat od malička.

Jsem přesvědčen, že je potřeba školní znalosti o přírodě doplňovat prostou výchovou k úctě a pokoře. V přírodě se děje spousta malý zázraků v každém okamžiku. Je skvělé jen tak stát a pozorovat je a naslouchat. A tyhle příklady nejdeme i ve městě – každý den. Přitom stačí tak málo. Jen se na chvíli zastavit, vnímat a – žasnout. To pak člověka ani nenapadne, aby v lese nechal odpadky, aby vyhodil plastovou láhev jinam, než patří… Až se tohle děti naučí, pak můžeme pokročit dál a vysvětli jim, že si vlastně tu plastovou láhev ani koupit nemusejí, protože z kohoutku teče voda mnohem lepší.

Myslím, že to zase tak složité není, ale s dnešní mladou generací je potřeba začít od začátku a hlavně nenásilně. Je to běh na dlouhou trať, ale děti to pochopí. Je to běh na dlouho trať, ale vyplatí se. Je to běh na dlouho trať, ale pokud vytrváme, další generace bude mít přírodu v úctě zase o něco víc než ta dnešní…

V dětských organizacích se o tohle snažíme. Přidejte se k nám i doma – stojí to za to.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *