Zmršený obchvat? Jak to vidím já?

Tak jsem se dnes konečně projel po nové silnici z Třebíče na Pocoucov. Na různých sociálních sítích i v jiných médiích toho bylo napsáno hodně. Já jsem si ale chtěl – tak nějak to mám ve zvyku – udělat vlastní názor, než k tomu něco napíšu.

n_obchvatPředně chci říct, že je mi celkem jedno, kdo je investorem a kolik to celé stálo. Chci se na celou věc podívat jako řidič.

V televizních novinách TV NOVA byla celá řada mylných a zkreslených informací, kterých se chytila řada lidí na sociálních sítích. Pokud jste onu reportáž ještě neviděli, mrknout můžete třeba zde (aniž bych chtěl nějak propagovat organizaci, která ho na FB zveřejnila).

Vzhledem k tomu, že v reportáži je zmíněna řada věcí, které se na sítích objevují už dlouho dobu, dovolím si je použít.

1. Zpackaný obchvat

Předně je třeba říct, že se nejedná a ani nemělo jednat o obchvat Pocoucova. Od začátku jde o rekonstrukci silnice mezi Třebíčí a Pocoucovem.
Ano je velká škoda, že obchvat Pocoucova není a asi jen tak nebude. Nicméně ta možnost tu pořád je a je to zase jiná písnička. Rozhodně se ale nejedná o zpackaný obchvat.

2. Zatáček je tam stejně, jako bylo

Myslím, že je potřeba vzít v úvahu nejen počet zatáček, ale i jejich poloměr. Snad i malé dítě pochopí, že není zatáčka jako zatáčka. Na nové silnici je menší počet zatáček s větším poloměrem – jsou tedy mnohem méně prudké. Z mého pohledu je to tedy o hodně bezpečnější.

3. Projedeme to o 15 vteřin rychleji

Reportér projel starou silnici a následně novou STEJNOU RYCHLOSTÍ o 15 vteřin rychleji. To je stejně úsměvné, jako výše zmíněné zatáčky. No, když po dvou úsecích silnice jedete stejnou rychlostí, čas se moc nezmění… Je potřeba říci, že na staré silnici se nedalo jet více než 60. Po nové se dá jet v pohodě „devadesátkou“ a v tom je ta úspora času. Přínos vidím právě v tom, že se po nové silnici dá jet rychleji. Považuji za nutné také zmínit, že při vjezdu do Pocoucova je ostrůvek a „zpomalovač“. Do obce se tedy nedá vjet o nic rychleji než dosud.

4. A navíc

Je nová silnice výrazně širší – tedy bezpečnější.
V úseku od „Brabce“ se dá v pohodě předjíždět – což nešlo.
Stará silnice bude využívána chodci a cyklisty – další plus pro bezpečnost.

Když to za sebe shrnu – a znovu podotýkám, že čistě jako řidič – jsem v podstatě spokojen.

Ano, je škoda, že obchvat Pocoucova jen tak nebude. Nicméně myslím, že nově zbudovaný kus silnice dopravě (rychlosti i bezpečnosti) pomůže a je jedno jestli tomu budeme říkat „narovnané zatáčky“, „zpackaný obchvat“ nebo nějak jinak.

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Eva napsal:

    V článků mate chybicku… Není to Bauer,ale logistické centrum Brabec… :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *