jan burda - prezidentská kampaň

Naštěstí už bude konec…

Čeho? Prezidentské kampaně. Tedy především hledání špíny a používání lží, polopravd a šíření fanatismu mezi lidmi. Zítra se rozhodne a do týdne bude diskusím konec… A proč konečně?

Protože mě některé věci jako normálního a (věřím) slušného člověka prostě urážejí. Oba kandidáti slibovali slušnou a věcnou kampaň. Po pravdě řešeno jim to dlouho nevydrželo. Polopravd a lží jsme – zvláště v posledních dnech – slyšeli dost. Oba kandidáti se projevili takoví, jací skutečně jsou. Věta o starém psovi a nových kouscích, která zazněla ve včerejší televizní debatě, je bezezbytku pravda. Prezident se nezačne po svém zvolení, jako mávnutím kouzelného proutku, chovat jinak.

Půjdu volit Karla Schwarzenberga. Měl jsem vybráno od první chvíle, ale to není podstatné. Co mi vadí, je neskutečný fanatismus, který se rozpoutal na sociálních sítích. Myslím, že bychom si měli všichni uvědomit, že volíme hlavu státu. Tedy člověka, který by měl mít naši úctu už jen proto, že úřad, který bude vykonávat, si to prostě zaslouží. Ani jeden z kandidátů není bez chyb, ani jeden není dokonalý. To není nikdo. Ale oba toho udělali pro naši republiku dost – a nechci polemizovat o tom kdo co lépe nebo hůře.

Prostě si myslím, že alespoň elementární úctu si zaslouží každý, kdo nese svou kůži na trh a dělá cokoli pro ostatní. Urážky a osobní útoky, které v poslední době čtu na sociálních sítích, ve mně jednoduše vyvolávají smutek. Vrchol je, když jeden z uživatelů vyzval všechny, kdo volí Karla Schwarzenberga, aby si ho smazali z přátel. Sprosťárny, urážky a lží citovat nebudu. Je zajímavé sledovat, že voliči vcelku věrně kopírují chování svého kandidáta…

To co nám chybí je úcta, kterou si zaslouží oba, pokora a třeba jen jednoduchá úcta ke stáří. Milí přátelé, kolik jste toho pro svou obec, město, kraj, naši zemi udělali vy? Kolik vám je let a kolik jste toho v životě dokázali? Kde berete tu drzost sprostě urážet lidi, kteří se nebojí vystoupit z řady a něco dělat a jít se svou kůží na trh? Proč nedokážete věcně argumentovat?

Znovu říkám, že nechci někoho přesvědčovat koho volit. Znovu říkám, že nehodnotím kvality ani jednoho z kandidátů. Jen se těším, až bude po všem… Jen si myslím, že úcta a pokora by měly být základní hodnoty, které bychom měli uznávat. Snad nový prezident dokáže lidi znovu sjednotit a tyhle hodnoty v nás pěstovat.