Třebíčský zpravodaj – úvodník – březen 2020

Vážení a milí Třebíčáci,

čas od času se ve světě a potom také u nás strhne vlna nějaké hysterie. Posledního půl roku a možná déle – se hodně často skloňuje téma plastů a odpadů vůbec. Je to skutečně problém, který pociťujeme i u nás. Komunální odpad za čas už nebude možné skládkovat a problémy budou stále větší i s odpadem tříděným.

Třídit odpad dnes není problém, kontejnery jsou skoro na každém rohu. Víte třeba, že si můžete do mobilu stáhnout aplikaci „Třídění odpadu v Třebíči“. Kromě mapy umístění kontejnerů na tříděný odpad ve městě a širokém okolí, můžete také nahlásit plný nebo poškozený kontejner. A opravdu to funguje – do druhého dne po nahlášení je problém vyřešen.

V tom to ale není. Dostáváme se do situace, kdy ani správné třídění odpadu nestačí. Mnohem důležitější je odpad vůbec nevytvářet. Nejsem ale příznivcem velkých gest. Nemám rád kampaně typu – jeden týden nějaký obchodní řetězec prohlásí, že nebude používat plastové sáčky, aby se druhý týden objevil článek, že papírové tašky jsou mnohem méně ekologické než plastové pytlíky… Až příliš často podléháme kampaním a jedna věc nám často chybí. Tou věcí je obyčejný zdravý selský rozum.

Úplně postačí když budeme trochu přemýšlet. Místo školní soutěže ve sběru PET lahví raději vysvětleme ve škole dětem, že doma z kohoutku jim teče voda, které je často kvalitnější. Místo nákupu jakékoli další tašky v supermarketu si vezměme tu, kterou už stejně máme doma.

Na facebooku existuje skupina „Vše za odvoz a odnos Třebíč a okolí(žádný prodej!!!)„ která sdružuje skoro pět tisíc lidí a je plná nabídek věcí, které někdo už nevyužije a někomu ještě poslouží. Tak proč je vyhazovat.

Příkladů k jednoduchému využití se dá najít celá řada. Stačí se jen dívat kolem sebe. A já

jsem rád, že město se snaží jít v tomto směru příkladem. Asi jste si už všimli, že na akcích používáme vratné kelímky místo jednorázových. Celá řada z vás si už také vyzvedla na sběrném dvoře žlutý kyblík na oleje. Nedávno jsme také rozhodli, že na jednání na radnici nebudeme nakupovat PET lahve – mimochodem v roce 2019 jich bylo 9800 – protože voda s citronem ve džbánu bohatě postačí. Na letošní rok chystáme celou řadu další akcí a kampaní zaměřených na omezení vzniku odpadu. Je to na každém z nás. Velká gesta můžeme nechat jiným, úplně stačí, když budeme přemýšlet a používat zmíněný zdravý selský rozum.

Třebíčský zpravodaj – březen 2020